Mochyně peruánská
Mochyně peruánská (latinsky Physalis peruviana, anglicky golden berry nebo inca berry) je větší sestra mochyně židovské, alias židovské třešně. Je to vzácná rostlina, druhově příbuzná rajčeti, rostoucí zejména v sub-/tropických oblastech Jižní Ameriky - nicméně daří se jí i u nás na dostatečně slunečných a současně vlhkých místech.
Mochyně plodí červeno-oranžové bobulky, zrající v červeném kalichu. Její zvláštností mimo jiné je, že kvete pouze v noci – což odpovídá ženskému a vodnímu pólu, a není tedy divu, že pozitivně působí na oběh vody v těle (močový systém, krev, revma, dna, otoky).
Má osvěžující sladkokyselou chuť připomínající pomeranč a je vynikající nejen na zdravé mlsání, jelikož rychle zažene chuť na sladké a díky vysokému obsahu pektinu i zasytí, ale i díky svým příznivým zdravotním účinkům.
Je označována za superpotravinu, neboť obsahuje velkém množství vitamínu C, B, provitamínu A, rutinu, karotenoidům a tříslovin. Z minerálních látek obsahuje draslík, fosfor, vápník, železo a další prvky.
K čemu je dobrá
- detoxikuje a dezinfikuje: tím, že pomáhá vylučování škodlivých solí a kyselin z těla a čistí krev. pro tento účel si lze udělat 14-28denní kúru, během níž konzumujete 10-15 ks denně
- močové cesty a ledviny: používá se při léčbě zánětů močových cest, nebo jako jejich prevence, a dále při léčbě ledvin, včetně rozpouštění ledvinových kamenů
- zmírňuje revma, dnu, otoky: a to právě díky tomu, že podporuje funkci ledvin, které se podílejí na čištění těla, a vylučování kyselin a solí. zanesení kyselinami a solemi je mnohdy přičinou revmatu a dny, a stejně tak i otoků - kdy si tělo odpadní látky "nařeďuje" vodou (tedy zadržuje vodu)
- má silné antioxidační účinky: zpomaluje stárnutí buněk a zpružňuje je, což působí preventivně proti nemocím srdce
- tím také zvyšuje imunitu a podporuje tělo při rekonvalescenci
- díky obsahu betakarotenů působí příznivě na zrak
- je ideální pochutinou jak pro diabetiky, tak kohokoliv, kdo si chce zdravě pochutnat, aniž by vychýlil hladinu cukru v krvi - a to díky minimálnímu glykemickému indexu 15
Jak mochyni konzumovat
Nejlépe přímo (jako rozinky) bez další úpravy, a to cca 5 - 10 bobulí denně, max. 15. Při větších množstvích je podle herbářů již nebzepečná zejména pro ty, kteří mají velmi nízký tlak - protože jej mírně snižuje.
Lze ji také přidat do čajů (antirevmatických, ledvinových, na pročištění krve), nebo z ní přímo udělat odvar (10 bobulí nakrájet a povařit 3-5 minut ve 250 ml vody).
Lze z ní připravit džem - stačí plody na 2 hodiny namočit do vody, a poté i s vodou rozmixovat. Díky vysokému obsahu pektinu pak hmota ztuhne, aniž by bylo nutno ji vařit. Získáte tak domácí RAW džem :-)
Mochyně není vhodná pro těhotné a kojící ženy.
Mochyně peruánská
0 položek